nav-Id: 1647630 - doc-Id: 2004601

Historie značky Rodenstock – tradice ruku v ruce s inovacemi.

Neklidná doba: objevte historii naší společnosti.

1877: POČÁTEK ÚSPĚŠNÉHO PŘÍBĚHU.

Josef Rodenstock zakládá společně se svým bratrem Michaelem ve Würzburgu společnost s názvem „Optisches Institut G. Rodenstock“. Od roku 1878 firma kromě brýlových čoček a obrub dodává rovněž měřicí přístroje vlastní konstrukce.

1880: PRVNÍ PRODEJNÍ HIT.

Zakladatel společnosti Josef Rodenstock vynalézá takzvanou „diafragmovou čočku“, ze které se okamžitě stává velký hit. Následuje mnoho patentů, mezi jinými například na zařízení pro měření brýlí. I dnes se brýle Rodenstock, na rozdíl od konkurenčních modelů, individuálně přizpůsobují uživatelům.

1898: NA CESTĚ ROZVOJE.

Poté, co společnost zakoupila firemní budovu v Mnichově, staví v roce 1898 velký výrobní závod ve městě Regen na bavorské straně Šumavy. V roce 1905 je pak na stejném místě dokončena další výrobní budova. Josef Rodenstock zároveň dokáže průmyslově vyrábět vysoce kvalitní brýlové čočky i obruby.

1899: MODERNÍ TECHNOLOGIE PŘELOMU STOLETÍ.

Společnost Rodenstock vyrábí ochranné sluneční brýle s konkrétními dioptrickými korekcemi a UV ochranou. Kromě toho firma představuje své první bifokální brýle s vybroušenou oblastí pro vidění na blízko. Výrobní program také zahrnuje vrtané brýle, cvikry, monokly i obruby vyrobené z oceli, niklu, mosazi a dalších materiálů.

1920: ZLATÁ DVACÁTÁ LÉTA V RODENSTOCKU.

Po skončení první světové války se společnost Rodenstock z ekonomické krize zotavuje dříve než konkurence. Výrobní prostředky se zlepšují, technická a vědecká činnost se zdokonaluje a prodej se rozvíjí. Navzdory otřesům dvacátých let minulého století se Rodenstock neúnavně probíjí vpřed prostřednictvím svých technických inovací a registruje si řadu převratných patentů.

1959: MEZINÁRODNÍ HVĚZDY PROPAGUJÍ RODENSTOCK.

Rodenstock je prvním výrobcem v oblasti optiky, jenž na svou stranu získává světoznámé filmové hvězdy, které následně propagují jeho stylové obruby. V roce 1959 tak lze v mnoha dobových magazínech nalézt tváře Hildegard Knefové, Brigitte Bardotové a Giny Lollobrigidy.

1968: EVROPSKÝ PRŮKOPNÍK A VZOR V OBLASTI BRÝLOVÝCH ČOČEK.

Společnost Rodenstock dosahuje dalšího milníku a představuje první samozabarvovací (fototropní) brýlové čočky v Evropě. Následuje mnoho dalších inovací včetně prvních modelů, v nichž jsou čočky upevněny pomocí neviditelných nylonových vláken.

1975: PLASTEM PROTI KRIZI.

Společnost Rodenstock reagovala na ropnou krizi v roce 1974 pomocí revoluční technické inovace – plastových brýlových čoček. V Rodenstocku mají původ také vysoce přesná barviva pro výrobu čoček, která společnosti zajistila solidní náskok před konkurencí. Zatímco v roce 1975 se prodalo 130 000 plastových brýlových čoček, v roce 1980 jich už bylo 2,6 milionu kusů. V roce 1986 vyvinula společnost Rodenstock samozabarvovací plastové brýlové čočky, plastové čočky s vysokým indexem lomu v roce 1988 a do roku 1989 se datuje uvedení prvních plastových asférických bifokálních čoček.

1981: PRŮLOM V TECHNOLOGII BRÝLOVÝCH ČOČEK.

Pod označením „Progressiv R“, představuje Rodenstock první progresivní brýlové čočky, které společnost vyvinula v Německu. Jedná se o okamžitý úspěch, protože svými vlastnostmi vysoce převyšují tehdejší konkurenční produkty.

1991: TVÁŘ ZNAČKY.

Společnost zavádí písmeno „R“ jako své logo a ochrannou známku a dává tak jasné obrysy své filozofii: brýle slouží ke zdůraznění osobnosti svého nositele. Za tímto účelem dochází ke změně designu u kolekcí brýlových obrub. Modely od společnosti Rodenstock jsou i nadále považovány za inovativní, lehké a funkční.

1998: SKVĚLÉ OBRUBY – DO NEJMENŠÍCH DETAILŮ.

Společnost Rodenstock získává svou 50. cenu za design brýlí z vlastní kolekce. Tato cena je odrazem soustředění na design, rozvoj a konstrukci. V těchto oblastech dosahuje společnost Rodenstock jasné převahy – například díky velmi malým cylindrickým pantům, které nepotřebují vůbec žádné šroubky.

2000: LEPŠÍ VZHLED I ZRAK.

ImpressionILT – to je název prvních individualizovaných progresivních brýlových čoček na světě. Tyto čočky lze 100% přizpůsobit zraku každého uživatele.

2006: INOVACE NAPŘÍČ CELOU NABÍDKOU.

Terminál služby ImpressionIST® dokáže stanovit všechny parametry nutné pro výrobu správných brýlí, bez ohledu na to, zda se jedná o poradenství v oblasti čoček, brýlí nebo 3D videosystém pro měření zraku. Rodenstock se vydává do nových sfér marketingu pro optiky, přičemž nabízí tuto službu i koncepty další služeb.

2009: STÁLE NA CESTĚ K ÚSPĚCHU.

Společnost Rodenstock představuje nejmodernější světové portfolio brýlových čoček pro pohodlné vidění na blízko. Brýlové čočky Ergo® jsou speciálně přizpůsobeny nárokům běžné práce v kanceláři a umožňují příjemné a uvolněné vidění v jakékoli situaci na pracovišti.

2011: REVOLUCE V TECHNOLOGII PROGRESIVNÍCH SKEL.

Společnosti Rodenstock se daří dosáhnout světového prvenství s technologií Eye Lens Technology (EyeLT®): Díky brýlovým čočkám řady Impression® vybaveným technologií DNEye® mohou uživatelé brýlí poprvé využít 100 % svého zraku.

2014: Nová kolekce.

V roce 2014 přichází Rodenstock s novou výraznou kolekcí rocco by Rodenstock a opět tak potvrzuje svou pozici jedničky v oblasti designu.

2016: Vyšší bezpečnost za volantem.

Rodenstock představuje první brýle pro řidiče s certifikací TÜV - přesně v duchu sloganu: “Ostře vidět, bezpečně řídit”. Jedná se o speciálně upravené jednoohniskové a progresivní brýle poskytující za různých světelných podmínek perfektní vizuální přehled o aktuální dopravní situaci, protože na bezproblémovém vidění závisí jak sebevědomí řidiče, tak i bezpečnost jízdy.

Stejně tak tento rok Rodenstock představuje unikátní DNEye® Scanner 2, jediný měřicí přístroj na trhu, který je schopen zohlednit při výrobě čoček veškeré důležité údaje.

2017: 140 let značky Rodenstock.

Pro značku Rodenstock pracuje již 4500 zaměstnanců v 85 zemích světa.
Na optickém veletrhu Opti je pod názvem "Masterpiece" představen limitovaný typ brýlové obruby reflektující celých 140 let výrobních zkušeností firmy Rodenstock.

2018: Nová dimenze lepšího vidění.

Počínaje rokem 1900 vycházela veškerá měření lidského oka z jeho obecného modelu. Ačkoliv v průběhu času došlo k obrovskému technologickému i výrobnímu posunu. Veškeré kalkulace stále vycházely z tohoto modelu tzv. Gullstrandova redukovaného oka.

Po dlouhých 118 letech to byla právě firma Rodenstock, které se jako první podařilo tento zastaralý systém překonat. Technologie DNEye® PRO totiž umožňuje změřit individuální anatomii oka a díky tomu je schopna veškeré získané individuální hodnoty zohlednit při následné výrobě brýlových čoček. Výsledek: nejostřejší brýlové čočky na trhu a díky nim také unikátní šance vidět tak ostře, jako ještě nikdy předtím.

2020: B.I.G. Vision® - Protože každé oko je jiné.

Nová firemní filozofie společnosti byla představena na Mezinárodním veletrhu OPTI 2020: B.I.G. VISION® FOR ALL. Zkratka B.I.G. znamená v překladu Biometrické Inteligentní Brýle, které způsobily naprostou revoluci mezi progresivními brýlovými čočkami. Rodenstock nyní pracuje s celkovou biometrií každého jednotlivého oka a zahrnuje např. délku oka a dalších několik tisíc přesných datových bodů do každé vyrobené brýlové čočky. Výsledkem jsou ty nejpřesnější brýlové čočky na světě. Díky biometrickému modelu můžeme přesně spočítat individuální parametry každého oka a zajistit tak nejostřejší možné vidění ve všech směrech pohledu každému nositeli brýlí.